Anne-Çocuk Oyun Grubu

Biz anne, baba, annane veya bakıcı olarak ne ölçüde verici olabiliyoruz? Ev işi, yemek, alışveriş, çalışma yaşantısından ayırabildiğimiz, birebir oynadığımız, kitap okuduğumuz o çok kıymetli zaman parçacıkları onlara yetiyor mu? Peki akranlarıyla paylaşılan oyun, oyuncak ve zaman... Bunları ona verebiliyor muyuz?

Oyun ve oyuncak çocukların yaşamı öğrenmesinde en önemli araçlardır. Oyun grubu çocuğunuzun sağlıklı ve güvenli koşullarda, keşif yapmasına, deneyerek öğrenmesine yeni beceriler geliştirmesine olanak sağlar. Oyun grupları sosyalleşme ve öğrenme sürecini beraber işler. Amaç; sosyalleşme sürecinde çocuğunuzu oyalamak değil ona yeni beceriler kazandırmaktır. Bebeğimiz hareketlenmeye başladığında, etrafındaki değişiklikleri algılamaya ve bu değişikliklere tepki vermeye başladığında aslında artık bir oyun grubuna katılabilir demektir. Doktorlarımız her hangi bir okul öcesi programı için 3 hatta 4 yaşı önerirler. Oysa günümüzde bilim adamları sosyalleşme sürecinin doğumla başladığını ve bir çocuğun beyninin 3 yaşına kadar bir yetişkin beyninden 2,5 kat fazla çalıştığını kanıtladılar.

Oyun grubu, bir çocuk bakım hizmeti değildir, olmamalıdır. İlgi sürelerinin çok kısa olduğu, günlük yeme, içme, uyuma rutinlerinin ise çok önemli olduğu 0-3 yaş dönemi çocuklar için önerilen bir uygulamadır. 0-3 yaş dönemi, çocukların karakter ve ego gelişimlerinin en yoğun, beyin fonksiyonlarının en yüksek olduğu dönemdir. Oyun grubunun amacı 0-3 yaş çocuklarının stresten uzak ve kendilerini güvende hissettikleri bir ortamda dil becerilerini arttırmak, sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve motor gelişimlerine destek vermektir.

Oyun grupları için lütfen bilgi alınız.